Amsterdam tourist guide for tips and tickets

Amsterdam on üks maailma suurepärasemaid linnu. Ta on tuntud läbi linna looklevate kanalite, muuseumide ning ajalooliste vaatamisväärsuste poolest. Amsterdam on samas ka üks Euroopa kauneimaid ja romantilisemaid linnu.

Amsterdam on tolerantne linn, millel on olemas kõik suurlinna eelised nagu suur valik kultuurialast tegevust, huvitav ajalugu, palju võimalusi vaba aja sisustamiseks ning hästi toimiv ühistranspordisüsteem. Samas ei ole Amsterdam ei elanike arvu ega pindala poolest eriti suur ning tänu sellele on ta suhteliselt rahulik ja liikluse poolest vaikne linn. Amsterdamis ei ole ükski sihtpunkt kunagi liiga kaugel.

Amsterdami vaatamisväärsused:

Amsterdamis asub palju kuulsaid muuseume. Tuntuimad muuseumid on Rijksmuseum, Van Goghi Muuseum ja Stedelijk Museum, kuid loomulikult ei piirdu valik sellega. Amsterdamis on üle viiekümne muuseumi, mida külastab aastas miljoneid inimesi.

Kuidas kohale jõuda:

Estonian Air lendab Amsterdami ja tagasi 3 korda nädalas, esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti ning varajase broneerimise korral algavad piletihinnad 695.- kroonist, see hind kehtib ainult internetist broneerides. Vaata www.reisi.net. Teiseks variandiks on Läti lennufirma Air Baltic, mis väljub Amsterdami poole Riiast. Lisainfo www.airbaltic.com.

Linnasisene transport:

Hollandi ühistranspordis toimib niiöelda strippenkaartide susteem, s.t. ostetakse pikk piletiriba (15 piletit maksab E 6.50), mida siis vahehaaval vastavalt vajadusele pruugitakse, linn on jagatud tsoonideks ja vastavalt tsoonile tuleb tembeldada kaks, kolm voi enam riba. Pileteid saab kasutada nii trammides, bussis kui metroos. Lõbusaim viis ringi liikuda on aga laenutada või osta jalgratas, sest Holland on tõeline ratturite kuningriik!

Restoranid-baarid-klubid:

Seltskondlikuks ajaveetmiseks on Amsterdam maailma parim paik. Õhtut võib alustada hiina, peruu või surinami restoranis eksootilise menüüga või mõnes paljudest õdusatest nurgabaaridest ning edasi liikuda Euroopa kuulsaimate klubide hulka kuuluvasse Paradisosse või Melkwegi, mis asuvad mõlemad kiviviske kaugusel Leidsepleinist (Vt. kaarti).

Kunst ja arhitektuur:

Kuulsa kunstniku Vincent Van Goghi kodulinn on maiuspala igale kunstiarmastajale. Tosin maailmatasemel muuseumi ning põnevad arhitektuurileiutised muudavad päevase jalutuskäigu tõeliseks avastusretkeks. Ka on huvilistele avatud mõned kanaliäärsed villad, kus saab jälgida 17. sajandi hollandi rikaste elustiili.

Ööbimispaigad:

Amsterdamis leidub öömaja igale maitsele ja rahakotile. Odavaimad variandid on hostelid, mis asuvad enamjaolt vanalinnas ja kus öö eest tuleb tüüpiliselt maksta umbes 20 eurot (ca 300 krooni) inimese pealt ning tuba tuleb seejuures jagada 15-20 inimesega. Samas on linnas maailma suuremate hotellikettide esindajad Hilton ja Marriott ning leidub ka õdusaid 3- ja 4-tärni hotelle.

Hollandist:

Võimaluse korral tasub avastada ka Hollandit väljaspool Amsterdami, naäiteks poole tunni kaugusel asuv Leiden on idülliline väikelinn imeilusate vaiksete kanaliäärsete tänavatega ja keset liivaluiteid asuv Kröller-Mülleri muuseum on koduks ühele riigi parimale Van Goghi maalide kollektsioonile.

Coffeeshop'id

Musei AmsterdamCoffeeshop'id ehk kanepikohvikud on üks Hollandi iseärasusi. Neil on lubatud müüa väikestes kogustes kanepit ning nad on range järelevalve all ning maksustatud. Reeglite hulka kuulub muuhulgas 18 aasta eapiirangu range järgimine ja mitte kellelegi ei tohi müüa üle 5 grammi kanepit. Kanged narkootikumid on rangelt keelatud.
Pilte coffeeshop'idest.